dnes je 14.6.2024

Asistent pedagoga

Užitečné rady a aktuální informace pro správné a účelné zapojení pozice asistenta pedagoga

Kompletně přepracovaná on-line kniha "Asistent pedagoga" je tady pro vás

Pro skutečně efektivní využití asistentů pedagoga je potřeba jejich profesi dobře porozumět a umět správně nastavit fungovaní asistenta pedagoga v konkrétním školním prostředí. Nemáte v této oblasti ještě nějaké mezery, které byste si rádi doplnili?

S novou on-line knihou "Asistent pedagoga":

- si přesně vymezíme pozici asistenta pedagoga na základě platné legislativy,

- projdeme formální i neformální požadavky na kvalifikaci AP,

- ujasníme, jak na stanovení náplně práce asistenta pedagoga,

- se věnujeme tématu vzájemných postojů a spolupráce s kolegy učiteli i rodiči,

- se zaměříme na metodické vedení a další vzdělávání asistentů pedagoga,

- neopemeneme ekonomické zabezpečení pozice a plat asistenta pedagoga,

- dotkneme se i jiných forem asistence, jako jsou školní asistent a osobní asistent.

 

Při psaní nového textu autor Zbyněk Němec zohlednil kromě aktuálního vývoje legislativy také:

 • poznatky z výzkumů, které během posledních deseti let opakovaně realizovali na půdě Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy;
 • zkušenosti, které s kolegy z neziskové organizace Nová škola, o. p. s., nasbírali během kurzů pořádaných pro školní sborovny a také během sedmi let provozu webového portálu www.asistentpedagoga.cz (včetně asi čtyř tisíc dotazů z praxe);
 • postřehy z diskuzí se studenty kvalifikačních kurzů pro asistenty pedagoga.

V závěru každé kapitoly Zbyněk Němec zodpovídá časté otázky k probíranému tématu

Kapitola 9 (Ekonomické zabezpečení pozice a plat AP) této nové on-line knihy částečně navazuje na starší publikaci dr. Marty Teplé „Asistent pedagoga – Jak efektivně zavést pozici asistenta pedagoga ve školách“, která po řadu let představovala  pro školy, asistenty, učitele i ředitele jasný a přehledný návod v oblasti zaměstnávání pedagogických asistentů. 

Poradíme vám, jak účelně vybudovat pozici asistenta pedagoga v mateřských, základních, středních i vyšších odborných školách.

Komu on-line publikace Asistent pedagoga nejvíce pomáhá?

 • Ředitelům škol poradí, jak správně asistenta pedagoga vybrat, jak zajistit finanční prostředky pro jeho činnost i jak jej začlenit asistenty pedagogů do pedagogického kolektivu tak, aby spolupráce s pedagogy byla účelná a přínosná.
 • Asistentům pedagoga (i budoucím) pomůže vytvořit si a prosadit své pravomoci a kompetence ve vztahu nejen s pedagogy, ale i s rodiči. Asistenti pedagoga budou znát možná úskalí své práce a dokáží jim tak předejít.
 • Pedagogům poradí, jak si s asistenty pedagoga správně rozdělit své role při výuce a vyhnout se nesrovnalostem, komplikacím a nedorozumění.
 • Rodičům přináší především vhled do oblasti inkluzivního vzdělávání. Jejím prostudováním snáze pochopí účel pozice asistent učitele / asistent pedagoga, a díky správné a včasné komunikaci přispěje k vytvoření fungujícího vztahu.

Součástí on-line publikace jsou vzory smluv ke stažení, např. vzor pracovní smlouvy nebo vzorová pracovní náplň asistenta.

Proč si on-line publikaci Asistent pedagoga objednat?

   • na základě praktických zkušeností definuje pozici asistent pedagoga, pracovní náplň i rozsah kompetencí asistenta pedagoga
   • pomáhá nejen ředitelům, pedagogům a asistentům, ale je srozumitelná a vhodná i pro rodiče dětí se specifickými vzdělávacími potřebami
   • je aktuální dle platné legislativy a mapuje celou oblast inkluzivního vzdělávání z historie až po současnost
   • obsahuje vzorové smlouvy ke stažení a okamžitému použití v praxi
   • poskytuje výhody on-line zpracování celé publikace:
    • informace v publikaci jsou stále aktuální, nezastarávají, naopak doplňujeme stále nové informace
    • můžete využívat fulltextové vyhledávání jako v běžném vyhledavači, např. Google nebo Seznam a výsledky řadit podle několika kritérií
    • informace máte přístupné z kteréhokoliv počítače, stačí se pouze přihlásit na http://www.asistent-pedagoga.cz

Odpovědní servis zdarma!

Pro všechny předplatitele on-line knihy nabízíme odpovědní servis zdarma. Nevíte si rady s konkrétní situací? Napište nám, naši zkušení autoři Vám vypracují odbornou odpověď.

Našim cílem je zúročit přínos, který pro děti/žáky/studenty nejen asistent pedagoga, ale celá oblast inkluzivní vzdělávání má.

Délka předplatného 

Všechny dokumenty průběžně aktualizujeme. Produkt také rozšiřujeme o nové texty. Právní předpisy aktualizujeme denně, připravujeme i budoucí znění zákonů. V průběhu předplatného můžete také využít odpovědní servis - dotazy na téma asistent pedagoga Vám zodpovíme do 3 týdnů. 

Přístup na 12 měsíců

Předplatné na období 12 měsíců je oproti 3měsíčnímu dvakrát výhodnější. 

Přístup na 3 měsíce

Autoři on-line publikace Asistent pedagoga

Autorem je PhDr. Zbyněk Němec, Ph.D. z Katedry speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Zbyněk Němec je speciální pedagog, působí jako vyučující na Pedagogické fakultě Karlovy Univerzity. Problematice asistentů se věnuje dlouhodobě - před mnoha lety sám ve školství začínal na pozici asistenta pedagoga, asistenty vedl jako pracovník SPC, na práci asistentů se zaměřoval také v rámci několika fakultních výzkumů. Je autorem řady odborných studií o práci asistentů, spoluautorsky se podílí na textech pro web www.asistentpedagoga.cz, jako lektor školí asistenty a jejich spolupracující učitele v kurzech organizace Nová škola, o.p.s.

Výhody registrace na portálu Asistent-pedagoga.cz

 • Získáváte přístup k vybraným aktuálním článkům a vzorovým dokumentům, připravených odborníky k dané tématice a s garancí obsahové i formální správnosti
 • Budete mít k dispozici plná aktuální znění vybraných právních předpisů v oblasti inkluzivního vzdělání
 • Můžete v rámci odpovědního servisu pokládat dotazy, odpoví Vám zkušení odborníci z dané oblasti. Zodpovězení dotazu je zpoplatněno.
 • Hledaný text snadno naleznete pomocí fulltextového vyhledávání
 • Formou pravidelného newsletteru Vás upozorníme na nejdůležitější změny a novinky v oblasti inkluzivního vzdělávání,
 • Informace na portále jsou vždy aktuální.
 • Jedna registrace Vám umožní přístup k dalším odborným informacím na ostatních portálech nakladatelství Verlag Dashöfer (např. www.du.cz, www.infoportal.cz, www.skolaprofi.cz...)

Registrovat ZDARMA

 
Nahrávám...
Nahrávám...